Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Odkrycia archeologiczne w Ślipczu odsłaniają przeszłość

W miejscowości Ślipcze, niedawno miały miejsce ekscytujące odkrycia archeologiczne. Pan Rafał Chrzanowski, z wykorzystaniem wykrywacza metali, odnalazł szereg przedmiotów historycznych, które rzuciły nowe światło na przeszłość tego regionu.
  • Źródło: https://www.facebook.com/profile.php?id=100067110546777&locale=pl_PL
Odkrycia archeologiczne w Ślipczu odsłaniają przeszłość

Źródło: https://www.facebook.com/profile.php?id=100067110546777&locale=pl_PL

Po uzyskaniu niezbędnych zgód i pozwolenia, Chrzanowski przedstawił swoje znaleziska WUOZ w Lublinie, Delegaturze Zamość, otwierając tym samym nowy rozdział w badaniach archeologicznych w tej części Polski.

Oprócz przedmiotów nowożytnych i współczesnych, takich jak łuski karabinowe czy guziki, wśród znalezisk znalazły się również artefakty o dużym znaczeniu historycznym. Wyróżnia się wśród nich srebrne monety – denary z czasów rzymskich, w tym denar Hadriana z 119 n.e. i denar Antoniusza Piusa z około 139-140 n.e. Monety te, mimo że nie są bezpośrednimi wskaźnikami datowania, dostarczają cennych informacji na temat handlu i kontaktów z imperium rzymskim.

Kolejnymi znaczącymi odkryciami są zapinki kuszowate, charakterystyczne dla kultury wielbarskiej i grupy masłomęckiej. Te odkształcone, skorodowane przedmioty wykonane ze stopu miedzi pochodzą z III i IV wieku naszej ery. Ponadto, znaleziono fragmenty zapinek z różnych okresów oraz brązową obrączkę, której najbliższe analogie znajdujemy wśród kultur zachodniobałtyjskich.

Szczególnie intrygującym jest fragment ostrogi datowany na wczesne średniowiecze oraz sprzączka z brązu z XII-XIII wieku, będąca elementem zapięcia księgi. Nie zabrakło również okucia kluczyka z późnego średniowiecza oraz zaczepu mundurowego z I połowy XIX wieku, świadczącego o wojskowej przeszłości regionu.

Znaleziska te, poddane analizie przez ekspertów z różnych instytucji, wkrótce wzbogacą kolekcję Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. To niezwykłe odkrycie nie tylko wzbogaca naszą wiedzę o historii regionu, ale również przypomina o bogactwie i złożoności naszej przeszłości. Dzięki pracy pasjonatów takich jak Rafał Chrzanowski, historię można odkrywać na nowo, krok po kroku odsłaniając tajemnice ukryte pod ziemią.



Podziel się
Oceń

Komentarze