Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Bieg Sztafetowy "Szlakiem Niepodległej" w gminie Hrubieszów

Biegiem Sztafetowym "Szlakiem Niepodległej" w czwartek 9 listopada w gminie Hrubieszów rozpoczęły się obchody narodowego święta. Była to piąta edycja biegu, który po raz pierwszy odbył się w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
  • Źródło: https://www.facebook.com/GHrubieszow
Bieg Sztafetowy "Szlakiem Niepodległej" w gminie Hrubieszów

Źródło: https://www.facebook.com/GHrubieszow

W tym roku w biegu wzięło udział około 100 osób, co jest jednym z najlepszych dotychczas wyników. O frekwencję zadbali przedstawiciele gminnych władz i jednostek samorządowych, seniorzy oraz dzieci i młodzież szkolna. 

Na starcie tegorocznej imprezy, który został wyznaczony przy budynku byłej Szkoły Podstawowej w Kułakowicach Trzecich, stanęli m.in. wójt gminy Hrubieszów Tomasz Zając, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wołajowicach Aleksandra Muzyczuk, prezes Stowarzyszenia "Sosenka" w Stefankowicach Janina Mróz, członkowie Klubu Seniora "Senior+" w Kułakowicach Trzecich, a także uczniowie Szkoły Podstawowej w Mienianach z dyrektorem Robertem Kryszczukiem oraz Szkoły Podstawowej w Ślipczu z siedzibą w Kozodawach. 

Na kolejnych zmianach dołączyły dzieci z Punktu Przedszkolnego "Wilczęta" ze Stefankowic, a także uczniowie szkół podstawowych w Stefankowicach, Czerniczynie, Husynnem i Moniatyczach oraz trener i piłkarze Gminnego Klubu Sportowego "Huragan" Hrubieszów. 

Biegaczom towarzyszyła przez cały bieg sołtyska Sołectwa Annopol i Białoskóry Aneta Bulińska, a nad bezpieczeństwem uczestników czuwali druhowie z OSP Stefankowice, Ubrodowice, Wołajowice i Moniatycze.

Trasa biegu liczy ponad 20 kilometrów. Po drodze biegacze odwiedzali miejsca pamięci, by oddać hołd bohaterom walk o wolną Polskę. Uczestnicy biegu byli na kopcu z 1915 roku w Stefankowicach-Kolonii, przy tablicach pamiątkowych w Stefankowicach Wsi, na kopcu z 1915 roku w Ubrodowicach, przy kapliczce w Annopolu, przy "Trzech Krzyżach" przy Leśniczówce w Gołębowcu, na cmentarzu wojennym z 1915 roku i w kościele parafialnym w Szpikołosach, na cmentarzu wojennym z 1915 roku w Wołajowicach, przy zbiorowej mogile z 1920 roku na cmentarzu i w kościele parafialnym w Moniatyczach oraz przy krzyżu w Czortowicach, który jest symbolicznym miejscem mordu sanitariuszki T. Grodzińskiej.

Tegoroczna sztafeta zakończyła się w świetlicy wiejskiej w Moniatyczach, gdzie wójt Tomasz Zając i prezes stowarzyszenia "Sosenka" Janina Mróz wręczyli podziękowania uczestnikom oraz druhom OSP, którzy zabezpieczali bieg. Podobne podziękowania jeszcze na trasie odbierali wszyscy uczestnicy.

Podsumowanie w świetlicy w Moniatyczach uświetnił występ Klubu Seniora "Senior+", a panie z koła gospodyń wiejskich w Moniatyczach przygotowały poczęstunek dla uczestników i strażaków. 

Dziękujemy z zapraszamy na kolejny bieg.



Podziel się
Oceń

Komentarze