Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

103. rocznica Bitwy pod Stefankowicami

Tak jak 103 lata temu, w niedzielę 10 września pod Stefankowicami w gminie Hrubieszów znowu rozległy się strzały. Były to odgłosy inscenizacji w wykonaniu pasjonatów historii, którzy przypomnieli epizody z bitwy podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.
  • Źródło: https://www.facebook.com/GHrubieszow
103. rocznica Bitwy pod Stefankowicami

Źródło: https://www.facebook.com/GHrubieszow

     Rekonstrukcja historyczna była zwieńczeniem obchodów rocznicy bitwy pod Stefankowicami. Poprzedziło je złożenie kwiatów przy krzyżu w Czortowicach i na mogile żołnierzy, poległych w bitwie, którzy spoczywają na cmentarzu w Moniatyczach. Hołd bohaterom oddał Wójt Gminy Hrubieszów Tomasz Zając oraz delegacje Ochotniczej Straży Pożarnej i szkół ze Stefankowic i Moniatycz.

     Dalsza część uroczystości odbyła się w asyście kompanii honorowej 2. Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie przy tablicy pamiątkowej przy świetlicy w Stefankowicach. Wydarzenia z 1920 roku przypomniał wójt Tomasz Zając. – Ci bohaterowie, nie tylko są w naszych sercach i pamięci, ale dziś w sposób symboliczny powracają do nas zapisani na kartach w historycznej izbie pamięci, prowadzonej przez stowarzyszenie ,,Sosenka” z Kolonii Stefankowice, poświęconej bohaterskiej historii Stefankowic, ale też historii życia poprzednich pokoleń i współistnienia mieszkańców o różnych narodowościach. Izba pamięci, która dzięki wam, mieszkańcom, waszej pasji i zamiłowaniu do tej tak bliskiej sercu przeszłości, jest pięknym, symbolicznym i wzruszającym miejscem dziedzictwa historyczno-kulturowego Stefankowic Wsi, Stefankowic Kolonii, jak i całej gminy Hrubieszów, i naszym wspólnym obowiązkiem jest to dzieło kontynuować – mówił wójt Zając. Na zakończenie swojego wystąpienia przypomniał słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego – „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

     Po przemówieniu wójta został odczytany apel poległych, pod tablicą zostały złożone kwiaty, a na koniec zabrzmiał sygnał „Śpij Kolego”. Potem uczestnicy uroczystości przeszli do parku dworskiego, a po drodze, na górze dworskiej zapalili znicze przy dębach katyńskich, upamiętniających uczestników bitwy pod Stefankowicami, którzy zostali zamordowani w Katyniu.

     W parku odbyła się też główna część uroczystości z mszą świętą w intencji poległych. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii w Moniatyczach ksiądz Jan Semeniuk. Po eucharystii uczestnicy niedzielnych obchodów obejrzeli program artystyczny, przygotowany przez dzieci z Punktu Przedszkolnego „Wilczęta” w Stefankowicach i uczniów miejscowej szkoły podstawowej, której patronuje 15. Pułk Piechoty Wilków. Część artystyczną zakończył koncert zespołu „Na Jeden Raz” OSP w Mienianach.

     Dopełnieniem obchodów była rekonstrukcja bitwy z udziałem około 40 miłośników historii z całej Polski, którzy odtworzyli dawne oddziały polskiej i bolszewickiej kawalerii i piechoty. Na zakończenie odbył się wieczorny koncert zespołów „LTM Disco” i „ARA”.

     Niedzielnej uroczystości towarzyszył Piknik Historyczny podczas, którego odbyły się prezentacje zaproszonych służb mundurowych: 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, Zakładu Karnego w Hrubieszowie, Placówki Straży Granicznej w Hrubieszowie oraz 19. Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Chełmie oraz stoiska z lokalnymi przysmakami, które oferowało Koło Gospodyń Wiejskich w Stefankowicach, a także zabawy dla dzieci.

     Niedzielne obchody zorganizowali: Gminny Ośrodek Kultury w Wołajowicach, wójt i rada Gminy Hrubieszów, Stowarzyszenie „Sosenka”, Szkoła Podstawowa im. 15 Pułku Piechoty Wilków, Sołectwo i OSP Stefankowice oraz parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Moniatyczach.

     Uroczystość była dofinansowana ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



Podziel się
Oceń

Komentarze