Za tym gestem szło przesłanie, aby nikomu w gminie nie brakło chleba i był on zawsze sprawiedliwie dzielony. Do prezentacji wieńców zgłosiło się 20 grup, to jest o dwie więcej niż w ubiegłym roku. Dominowała symbolika religijna, czyli Kapliczki z wizerunkami Matki Bożej, Krzyże, Korony, Serca, Monstrancja, Kielich z Hostią, Chleb i Wino, a także wizerunki świętych: Barbary, Floriana, Czterech Ewangelistów czy Michała Archanioła. Dwie grupy zdecydowały się na wieniec tradycyjny, był to Kosz z kwiatami oraz Wiatrak – Koźlak, a jedna sięgnęła do symboliki religijno-narodowej wyplatając wieniec w kształcie Konturów Polski. Na Dożynki Powiatowe, które odbędą się we Frysztaku wytypowano wieniec OSP w Zawadce – Chleb i Wino oraz wieniec Zespołu Pieśni i Tańca „Kłosowianie” w kształcie Krzyża. Natomiast na Dożynki Dicezjalne do Soniny, pojedzie wieniec symbolizujący Czterech Ewangelistów, przygotowany przez Grupę Wieńcową „Pogodna Jesień” i wieniec w kształcie Konturów Polski z KGW w Gliniku Charzewskim.
Po prezentacji wieńców przyszła kolej na chwilę z folkową nutą, do której marszowo zaprosiła Strzyżowska Orkiestra Dęta. Obchodzi ona w tym roku jubileusz65-lecia swojej działalności. Bardzo odmłodzona dzięki adeptom szkół muzycznych I i II stopnia w Strzyżowie i Rzeszowie, którzy zasilili jej szeregi. Od niedawna też orkiestrą kieruje nowy kapelmistrz Tadeusz Chlebek. Po Orkiestrze na scenę wkroczyła grupa taneczna Dżet z Niebylca, to jedyny tego typu zespół Mażoretkowy, działający na naszym terenie.
Garść przyśpiewek dożynkowych zaprezentowała rodzima Grupa Śpiewacza „Barwy Jesieni”, zaś po nich usłyszeliśmy tradycyjne, ludowe pieśni z regionu jasielsko-krośnieńskiego, w wykonaniu gości – Zespołu Ludowego „Kombornia”.Ostatnim gościem na scenie była znakomita folkowa grupa „Serencza” z Gorlic, co znaczy w języku łemkowskim „szczęście”.Wieczór zakończyła zabawa taneczna do której zaprosił zespół Awangarda.Imprezie towarzyszyły jak zawsze stoiska wystawienniczo-handlowe, oferujące rękodzieło, biżuterię, swojskie jadło, sery kozie, miód, kwiaty, octy owocowe, wyroby z czosnkiem i wiele innych produktów. Swoje stoiska mieli również: KRUS, Sanepid, Piekarnia p. Miguta oraz grupa Warsztatów Terapii Zajęciowej z Różanki. Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę naszych Drogich Sponsorów: Bank Spółdzielczy w Strzyżowie, Czarnorzecko – Strzyżowska Lokalna Grupa Działania oraz kawiarni Combo w Strzyżowie.
Komentarze