W ostatnią niedzielę sierpnia, odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne Gminy Hrubieszów w miejscowości Ślipcze.
Dożynki dla każdego rolnika i mieszkańca gminy stanowią jedno z najważniejszych wydarzeń w roku, to dzień podsumowania efektów całorocznej trudnej i ciężkiej pracy na roli, której owocem są plony zapewniające wyżywienie i poczucie bezpieczeństwa żywnościowego do kolejnych zbiorów. Doroczne Święto Plonów to dzień podziękowania Bogu za dary zrodzone z ziemi oraz za szczęśliwie zakończony czas żniw, ale także moment oddanie hołdu i szacunku dla mozolnej pracy rolników.
Uroczystość rozpoczęła się od przybycia na plac dożynkowy, który stanowił teren dawnej szkoły podstawowej w Ślipczu korowodu prowadzonego przez zespół śpiewaczy składający się z mieszkańców Ślipcza, za którym przemieszczały się poczty sztandarowe jednostek OSP z terenu gminy Hrubieszów, starostowie dożynek oraz delegacje wieńcowe.
Przybyłych na Święto Plonów przywitał wójt Gminy Hrubieszów Tomasz Zając. Mszę świętą polową odprawił proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Hrubieszowie ks. Marek Giergiel. Podczas mszy świętej starostowie dożynek przekazali wójtowi Gminy Hrubieszów oraz księdzu Proboszczowi chleb dożynkowy, wierni zaś złożyli dary ołtarza, zgodnie z tradycją miało też miejsce poświecenie wieńców oraz chleba i miodu, którym organizatorzy podzielili się z uczestnikami dożynek. Część oficjalną zakończyły wystąpieniazaproszonych gości.
Starostami tegorocznych dożynek byli Pani Zofia Boluk oraz Pan Leszek Mazurek oboje zamieszkali w Ślipczu
Podobnie jak w latach poprzednich powodzeniem cieszył się konkurs mający na celu wyłonienie najładniejszego wieńca dożynkowego. W tym roku do rywalizacji o ten tytuł zgłoszono 31 wieńców wykonanych przez sołectwa oraz kluby seniora z terenu gminy. Poziom przygotowania i estetyka wykonania zgłoszonych wieńców powodowały, że wyłonienie zwycięzców stało się dla komisji konkursowej nie lada wyzwaniem. Ostatecznie komisja ustaliła następującą klasyfikację:
I miejsce sołectwo Husynne,
II miejsce sołectwo Teptiuków,
III miejsce sołectwo Kułakowice Trzecie.
Przyznano również wyróżnienie sołectwu Dziekanów.
Słoneczna pogoda pozwoliła też na skorzystanie przez uczestników dożynek z licznych atrakcji zapewnionych przez organizatorów. 33 stoiska przygotowane przez sołectwa i kluby seniora oferowały bowiem żywność regionalną, wędliny tradycyjne, chleb własnego wypieku, wyroby garmażeryjne, pasztety, pieczenie, różnego rodzaju pierogi, przetwory, owoce, miód, warzywa, ciasta oraz wiele innego asortymentu. W programie znalazła się również wystawa PZDR w Hrubieszowie oraz firmy AGRO-SORT (kwalifikowany materiał siewny), stoisko KRUS, wystawa sprzętu rolniczego, zajęcia z survivalu, strefa zabawy i animacji dla dzieci, stoiska handlowe, grochówka strażacka.
Na część artystyczną składały się występy grup działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Wołajowicach: tj. zespołu „Na Jeden Raz” z Mienian, „To i Owo na Ludowo” z Gródka, „Czerwona Jarzębina” z Moroczyna, „No To Siup” oraz „Biedronki ze Ślipcza”. Gościnnie wystąpiła kapela podwórkowa „Stah” z Werbkowic oraz zespoły „King Size”, „New Smile”, gwiazdą wieczoru był zespół Cliver, a później zabawę taneczną zapewnił również DJ Alex.
Organizatorzy Dożynek Gminno-Parafialnych w Ślipczu składają serdeczne podziękowania wszystkim mieszkańcom Ślipcza, sołtysowi oraz mieszkańcom sołectwa Czumów (będących członkami OSP Ślipcze), jednostkom organizacyjnym Gminy Hrubieszów oraz wszystkim pozostałym osobom, które poświęciły swój czas i zaangażowały się w organizację uroczystości.
Podziękowania też składamy wszystkim sołectwom i klubom seniora uczestniczącym w uroczystościach dożynkowych, które przygotowały na nie bogate stoiska i piękne wieńce.
Do zobaczenia za rok na kolejnych uroczystościach dożynkowych.
Komentarze